خانه / آیفونها / آیفونها(آموزش) / مشکل باز نشدن درب در آیفون ها
نصب آیفون تصویری
آیفون تصویری

مشکل باز نشدن درب در آیفون ها

<!— wp:paragraph –>

در این مطلب کلیه سیستم های درب باز کن و دلایل باز نکردن ( باز نشدن) درب ساختمان را در آیفون های تصویری الکتروپیک تابا کوماکس و سیماران و آلدو و… را مورد بررسی قرار می دهیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

تعمیرکار و نصاب آیفون تصویری
تعمیرکار آیفون تصویری

سیستم درب باز کن در هر برندی مهمترین قسمت یک آیفون تصویری می باشد چراکه مهمترین قسمت یک ساختمان یا مجتمع یعنی درب ساختمان به آن متصل است. و در صورت خرابی سیستم درب باز کن هر واحد جهت باز کردن درب با مشکلات بزرگی مواجه می شود.

جهت کارشناسی رایگان و اطلاع از قیمتها می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید

مهندس میرزاده ۰۹۱۲۰۶۱۰۶۵۸

 

سیستم درب باز کن در آیفونها

آیفونها تصویری و صوتی جهت باز کردن درب یک سیستم مشترکی را دنبال می کنند و در این سیستم معمولا از رله جهت باز کردن درب استفاده می شود. اینکه بدون شناختن قطعات نحوه تعمیر آنها راتوضیح دهیم برای شما کاملا گنگ خواهد بود پس شناختن کامل تجهیزات الکتریکی استفاده شده در درب باز کن باعث می شود تا

 1. شما به راحتی هم سیستم درب باز کن را بشناسید.
 2. شما به راحتی و با اعتماد به نفس بالا تعمیرات آیفون تصویری را انجام دهید. ( باز نشدن درب ) ( باز نکردن درب)

پس بهتر است قبل از آموزش رله را توضیح دهیم.

جهت انجام امور تعمیرات ونصب می توانید به صورت رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مهندس میرزاده ۰۹۱۲۰۶۱۰۶۵۸

رله دچیست؟

رله یک قطعه الکترونیکی می باشد که وظیفه جداسازی جریان عبوری از مدار و انتقال جریان به خود را ایفا میکند. رله درب دارای سه بخش است.

 1. بوبین رله
 2. تیغه های باز
 3. تیغه های بسته

 رله در واقع در برق صنعتی همانند کنتاکتور عمل می کند و در صورت برق دار شدن بوبین می تواند تیغه هایی را باز (NC) و تیغه هایی را ببندد(NO).

کنتاکتور را در ویکیپدیا ببینید

رله الکترونیکی ذرب باز کن
رله الکترونیکی

الف) بوبین

دارای سیم پیچ مغناطیسی که در صورت برق دار شدن می تواند قطعه ای را جا به جا کند. همانطور که در دوران دبستان خواندیم با استفاده از یک سیم پیچ و یک میخ توانستیم آهن ربای مغناطیسی تولید کنیم حال این آهن ربای مغناطیسی می تواند هر جسم فلزی را به سمت خود بکشد. مانند شکل متحرک زیر

ساختن آهن ربای مغناطیسی مانند بوبین درب بازکن
ساخت آهن ربای مغناطیسی
بوبین رله در سیستم درب باز کن
عملکرد بوبین رله

همین کار را بوبین رله انجام میدهد یعنی کشیدن قطعه فلزی که باعث قطع و وصل شدن چند تیغه می شود. این قطعه معمولا با مقدار ولتاژ تغذیه خود دسته بندی می شوند.

عملکرد واقعی رله را می توانید در فیلم زیر ببینید.

رله
بوبین و تیغه رله

ب) کونتاکت

کنتاکت یعنی تیغه ای که قابلیت قطع و وصل داشته و می تواند جریان الکتریکی را از خود عبور دهد . یعنی در واقع ولتاژ و جریان برای یک تیغه بسیار مهم است چراکه در صورت بالا بودن ولتاژ و یا جریان جرغه بالا رفته و باعث زوب شدن تیغه ها می شود. یعنی همان عملی که باعث خراب شدن رله درب بازکن می شود یعنی انتخاب رله با مشخصات ضعیف.

پس پیشنهاد می شود که در صورت تعویض یک رله و یا خرید مجدد آن رله با مشخصات بالاتری بخرید تا به هیچ مشکلی بر نخورید.

توجه کنید که رله با مشخصات بالاتر نیز در مدار شما کار خواهد کرد ( مشخصات تیغه رله ) یعنی مثلا رله ۱۲ ولت ۱۰ آمپر که شما می توانید ۲۰ آمپر آن را تهیه کنید.

کنتاکتها از نظر ولتاژ جهت قطع و وصل مدار و جریان عبوری از آن نام گذاری می شوند.

نحوه عملکرد کنتاکت ها در رله

دو مدل کنتاکت داریم: 

کنتاکت باز (یعنی در حالت بدون برق باز هستند) NO

کنتاکت بسته (یعنی در حالت بدون برق بسته هستند) NC

جهت شناسایی پایه های یک رله به راحتی می توانید توسط شکل زیر پایه ها را بیابید و یا در صورت نداشتن این عکس می توانید توسط دستگاه بازر تیغه ها را چک نمایید.

پایه های رله کدام است
پایه های رله

دلیل استفاده از رله در سیستم درب بازکن

حالا که به خوبی رله را شناختیم این سوال برای شما مطرح می شود که دلیل استفاده از رله چیست؟

رله در واقع کار جداسازی مصرف برق را در مصرف کننده مشخصی که معمولا دارای مصرف زیاد جریان الکتریکی است (که در اینجا درباز کن است)  انجام می دهد. یعنی به زبان ساده تر قفل درب باز کن , برق و جریان زیادی مصرف می کند. به همین علت مدار آن را از برق پنل جدا می کنند که هنگام باز کردن درب جریان زیاد مصرف شده توسط درب بازکن بر روی تصویر و تغذیه بورد تاثیر گذار نباشد.

جهت انجام امور تعمیرات ونصب می توانید به صورت رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مهندس میرزاده ۰۹۱۲۰۶۱۰۶۵۸

عملکرد رله درب باز کن:

زمانی که شما کلید باز شدن درب را در داخل واحد خود می زنید فقط ولتاژ را به بوبین رله می رسانید تا رله درب باز کن عمل کند. یعنی به علت مصرف بسیار پایین بوبین هر رله شما فقط برق مورد نیاز آن را از داخل واحد خود تعمین می کنید و برق اصلی درب باز کن از مدار تیغه ها و مستقیم از ترانس گرفته می شود.

زمانی که رله عمل کند  ,  تیغه های باز در رله بسته می شوند و همین بسته شدن تیغه در مدار در باز کن مانند یک کلید عمل می کند و ولتاژ دیگری را از منبع تغذیه دیگری را به قفل درباز کن می رساند و در باز کن عمل میکند.

این کار باعث می شود تا فقط برق مصرف شده بوبین که بسیار ناچیز است از برق پنل تغذیه شود. حال شما تا اینجای کار شما به خوبی قطعات و روش نصب و دلیل استفاده آنها را شناختید و مطمعنا از این تاریخ به بعد به راحتی از پس تمام مشکلات درب باز کن بر خواهید آمد.

مدار وصل شدن پایه های هر رله به سیستم درب باز کن را می توانید در زیر مشاهده نمایید.

مدار رله درب باز کن جهت تست باز نکردن درب
مدار رله

 

بررسی مشکلات باز نشدن درب در سیستم آیفون

مشکل باز نشدن درب در آیفون های تصویری به چند عامل بستگی دارد.

 • الف) باز نکردن درب برای یک یا چند واحد
 • ب) باز نکردن درب برای همه واحدها

که در زیر کلیه این موارد را بررسی می کنیم.

الف. باز نشدن درب آیفون تصویری فقط برای یک واحد

اگر مشکل باز نشدن درب و یا باز نکردن درب فقط برای یک واحد است یکی از موارد زیر است.

۱٫ شاستی درب بازکن در آیفون معیوب است

شاستی درب باز کن که وظیفه فرمان و رساندن ولتاژ به رله درب بازکن را دارد تا درب باز کن عمل کرده و درب را باز نماید. جهت تست شاستی در باز کن (جهت باز نشدن درب ) می توانید از اهم متر و یا بازر استفاده نمایید . در صورت فشار دادن شاستی بازر باید به صدا در آید.

لطفا ویدیوی تست شاسی درب باز کن را مشاهده نمایید.

تست شاسی درب باز کن

۲ : ولتاژ نا مناسب برد تغذیه

در برخی از آیفونها جهت تغذیه رله در باز کن ولتاژ مناسب از داخل آیفون به پنل منتقل نمی شود. پس مدار داخلی آیفون باید بررسی گردد و در صورت نیاز قطعه برد تغذیه تعویض شود.

جهت تعمیرات تخصصی برد تغذیه می توانید به این لینک مراجعه کنید.

۳: قطعی در سیم کشی

جهت کارشناسی رایگان با ما تماس بگیرید. مهندس میرزاده ۰۹۱۲۰۶۱۰۶۵۸

قطع بودن سیم مربوط به باز نمودن درب می تواند دلیل بر باز نشدن درب باشد می توانید نحوه سیم کشی و چک کردن آن را در لینک زیر ببینید.

مشکلات سیم کشی را ببینید.

ب. اگر مشکل باز نشدن درب در همه واحد ها مشترک است

در صورتی که مشکل باز نشدن درب در تمام واحد ها مشترک می باشد دلایل آن را بررسی می کنیم.

 • بررسی رله درب
 • بررسی سیم درب باز کن
 • بررسی خود درب باز کن
 • بررسی ترانس درب باز کن

۱ : رله معیوب است

قبل این موضوع به طور کامل رله را یاد گرفتیم و حال به راحتی می توانیم رله را تست نماییم. جهت تست کردن رله از یکی از واحدها بخواهید تا درب را باز نماید.در صورت باز نمودن در در آیفون تصویری داخلی رله باید صدای تق (وصل شدن بوبین) دهد. اگر این صدا را شنیدید یعنی ولتاژ مناسب به بوبین رله جهت عملکرد می رسد و باز نشدن درب مربوط به داخل واحد نمی باشد.

حال باید تیغه ها را توسط بازر چک کنید. که در صورت وصل شدن بوبین تیغه نیز وصل گردد.اما اگر هیچ صدایی نشنیدید می توانید به صورت دستی به بوبین رله ولتاژ ۱۲ ولت دهید. در این صورت هم اگر رله عمل نکرد علت باز نشدن درب خرابی رله است. اما اگر رله عمل کرد یعنی ولتاژ مناسب جهت تغذیه بوبین رله به رله نمی رسد. پس مدار تغذیه را چک نمایید.

۲ : سیم درب بازکن  قطع شده

مدار درب باز کن را توسط بازر چک نمایید تا سیمی قطع نشده باشد.

معمولا به علت زیاد باز و بسته شدن درب های ورودی ساختمان ها ممکن است سیم پشت در ب قطع شده باشد.

سیم کشی درب باز کن را چک نمایید.

۳ : درب باز کن سوخته است.

درب باز کنها نیز در مدار داخلی خود از بوبین جهت کشیدن قطعه ای برای باز شدن در استفاده میکند. این بوبین دارای یک سیم پیچ برای ایجاد میدان مغناطیسی است و با این میدان مغناطیسی ایجاد شده به راحتی می تواند یک قطعه فلزی را به داخل خود بکشد که همین امر باعث باز شدن درب می شود.

جهت کارشناسی رایگان با ما تماس بگیرید. مهندس میرزاده ۰۹۱۲۰۶۱۰۶۵۸

بوبین درب بازکن در تست باز نشدن درب
بوبین درب باز کن

دو راه برای تست آن دارید.

 1. یکی استفاده از بازر برای تست سیم پیچ در باز کن
 2. دومین و مطمعن ترین راه تست دادن برق مستقیم

جهت تست کردن سیم پیچ مربوطه دوسر بازر را به دو سیم بیرون آمده از بوبین درب بازکن وصل می کنیم حال درصورت نزدن بازر یعنی سیم پیچ داخلی آن قطع است و باید بوبین آن تعویض گردد یا حداقل سیم پیچ آن تعویض شود.

دومین و مطمعن ترین راه تست( باز نشدن درب ) مدار دادن برق مستقیم ۱۲ ولت از ترانس به درب باز کن است که در صورت سالم بودن درب باز کن عمل خواهد کرد.

توجه داشته باشید که جهت تست مستقیم ولتاژ را لحظه ای به درب باز کن بدهید چرا که این مدار طوری طراحی شده تا ولتاژ لحظه ای به بوبین وارد کند و در صورتی که ولتاژ دایمی به آن بدهید بوبین آن سریعا خواهد سوخت.

سیستم قفل درب باز کن جهت تست باز نشدن درب
درب باز کن

۴. ترانس ۱۲ درب باز کن ولت ac سوخته است

در بسیاری از آیفونهای تصویری برق تغذیه پنل از آیفون داخلی واحدها تغذیه می شود پس ممکن است باز نشدن درب (باز نکردن درب ) به دلیل سوختن ترانس تغذیه باشد. پس هیچ دلیلی ندارد که ترانس سوخته باشد پنل نیز نباید کار کند.

دو نمونه ترانس را در زیر مشاهده می کنید.

ترانس تغذیه آیفون تصویری
ترانس ۱۲
ترانس تکنما تغذیه
ترانس تکنما

توجه کنید که اگر ترانس درب باز کن را توسط ولت متر می‌خواهید تست کنید در بعضی مواقع ولتاژ ۱۲ ولت را نشان می دهد ولی در عمل یعنی در زیر بار ولتاژ کمتر از مقدار ۱۲ ولت است پس بهتر است با یک مصرف کننده ۱۲ ولتی تست شود.

یعنی ابتدا یک مصرف کننده ۱۲ ولتی را با آن روشن کرده و حالا توسط ولت متر مقدار ولتاژ را اندازه بگیرید.

جهت کارشناسی رایگان حضوری و اطلاع از لیست قیمتها میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

مهندس میرزاده ۰۹۱۲۰۶۱۰۶۵۸

کاراتو به گروه مهندسی ما بسپار !! ۱۵% تخفیف بگیر ! خیالت راحت !!!

توی نظرسنجی این مطلب شرکت کن - ۷۰%

۷۰%

نظرسنجی

ما یک گروه از مهندسین برق و جوون تهران هستیم که تمام کاراتون رو با ضمانت کتبی انجام میدیم.... اگه توی سایت ما عضو بشی برات یه کد ارسال میشه که میتونی با اون کد ۱۵% تخفیف بگیری 🙂 !! خیالتون راحت 🙂

User Rating: ۴ ( ۸ votes)
این مطلب را ارسال کنید

درباره‌ی مصطفی میرزاده

اینجانب مصطفی میرزاده در حال حاظر کلیه پروژه های برقی نظیر آیفونهای تصویری- دوربینهای مدار بسته- آنتن های مرکزی ثابت و گردان- طراحی تابلو برق- تعمیرات و نگه داری موتورخانه- و کلیه امور برقی- را تحت مدیریت اینجانب بر عهده گرفته و اجرا مینمایم جهت هماهنگی و کارشناسی رایگان با ما تماس حاصل فرمایید 09120610658

همچنین ببینید

تعمیر زنگ آیفون تصویری کوماکس

تعمیرات آیفون تصویری سوزوکی

آیفون تصویری سوزوکی برندی معروف در زمینه آیفون های تصویری در ایران است. بر خلاف …

49
لطفا دیدگاه خود را بگذارید :)

avatar
18 نظرات
31 پاسخ های موضوعی
1 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ
پرطرفدار ترین نظر سنجی
19 نظر نویسندگان
مصطفی میرزادهرضاAliaaفرامرز خدابخشکیوان نظر اخیر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
رضا
مهمان
رضا

سلام وقت بخیر منزل ما دوطبقه هست طبقه پایین مشکلی برای درب بازکن نداریم اما طبقه بالا هرچی شاسی درب باز کن رو فشار میدیم صدای تق تق جلوی درب میاد اما درب باز نمیشه ضمنا آیفون تصویری تابا۱۰۴۰M200هست

Aliaa
مهمان
Aliaa

سلام ببخشید مایک آیفون سه طبقه تابا داریم که وقتی شاستی مانیتور درب بازکن زیر زمین رو میزنیم درب طبقه ی بالا را باز میکند ممنون میشم کمکم کنید

فرامرز خدابخش
مهمان
فرامرز خدابخش

سلام ایفون تصویری سیماران زمانی که شاسی پنل رو فشار میدیم تا درب بازکنیم یکسر میشه تا زمانی که تصویر خاموش میشه قطع میشه علت چیه با تشکر

کیوان
مهمان
کیوان

ضمن عرض سلام و خسته نباشید و تشکر از راهنمایی های مفیدتون
درب بازکن منزلم مارک تابا مدل تی ال ۶۳۳ صوتی می باشد.زمانیکه شاسی درب باز کن از داخل منزل رافشارمیدهم عمل نمیکندوصدا ی باز شدن هم نمی دهدولی از بیرون به راحتی زنگ میخوردوازییرون و داخل صداشنید می شود و کم هم وزوز دارد.ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید

حمید
مهمان
حمید

سلام خسته نباشید
آیفون تصویری تابا ۲طبقه هر طبقه سیمکشی جدا .
۱)هر ۲طبقه تصویر آبی دارن پنل اصلی رو بردم طرف تست کرد گفت تصویر داری بعد اومدم دوباره نصبش کردم بازم تصویر آبی شد؟
۲)درب بازکن هم عمل نمیکنه فقط زمان فشار دادن شسی درب از داخل . پنل بیرون صدای تق تق میکنه اما در رو باز نمیکنه؟
۳) صدای رفت و برگشت و زنگ هر۲طبقه درست است.
تشکر از شما

علي
مهمان
علي

سلام تشکر بابت پاسخ گویی ایفون های ما درب را باز می کند اما وقتی درب را باز میکینم و می خواهیم بیایم داخل منزل مقداری که درب باز میشود زبانه باید به جای اولش برگردد ولی بر نمی گردد و بعضا باید با دست زنجیر بین قفل باز کن و زبانه را به طرف قفل بکشیم تا زبانه به سمت بیرون برود تا وقتی درب را می بندیم ، درب بسته شود. البته فقط بعضی وقتا این اتفاق می افتد. علت چیست؟

علی
مهمان
علی

با عرض درود و سپاس فراوان از راهنمایی های خوب شما
مشکل ما در تمام واحدها وجود دارد
و همیشه زمان فشار دادن شستی در بازکن صدای تقه بوبین از گوشی داخلی شنیده میشود
در بعضی مواقع به راحتی درب باز میشود ( معمولن روزها)
در بعضی مواقع با دست گرفتن جلوی دوربین اف اف با یک تا چند بار زدن دکمه درب باز میشود
در بعضی مواقع هم (معمولن شبها) هر کاری هم بکنیم درب باز نمیشود
در ضمن اف اف الکترو پیک میباشد و دربازکن برقی ( بدون زنجیر) میباشد
سپاس فراوان

محمد
مهمان
محمد

با سلام و احترام
ما یک آیفون تابا مدل ۱۰۴۰ داریم. الان یک مدته هی فیوز میپرونه و بعضی اوقات هم بوی سوختگی برقی میده (خفیف).
وقتی از پشت پنل کانکتور ۴ سیم که از پایین میاد رو قطع میکنم دیگه نه فیوز میپرونه و نه بوی سوختگی میده. یعنی با همون دو تا سیم برق روشن میشه و مشکلی نداره.
اما به محض اینکه کانکتور ۴ سیم رو میزنم فیوز میپره.
البته این نکته رو هم بگم فیوز واحد ما حفاظت جان ۳۰ میلی آمپر داره.
تا چند هفته‌ی قبل مشکلی نبود. جدیدا این مشکل به وجود اومده.
امکانش هست راهنماییم کنید.
با سپاس.

محمد حسین همایونی
مهمان
محمد حسین همایونی

با سلام دربازکن تصویری تابا (دو واحد)نصب شده چند روزی است که هیچیک از مانیتورها در دو طبقه تصویر ندارند. انگار دوربین تصویر ارسال نمی کند. از راهنمایی های ارزنده کارشناس مربوطه تشکر می کنم.

مسعود
مهمان
مسعود

سلام خسته نباشید آیفون تصویری منزل ما گاهی باز میکنه و گاه باز نمیکنه البته در طبقات دیگه هم همینطوره بنضرتون مشکل چی میتونه باشه

رمضانی
مهمان
رمضانی

امام باقر علیه السلام می‌فرمایند: هرگاه خداوند ببیند کسی حسن نیت دارد او را در پناه خود حفظ می‌کند. با سلام و خدا قوت خدمت آقای مهندس و تشکر بابت سخاوت بی منّت شما در ارائه علمتون و وقتی که برای پاسخ به سوالها می‌گزارید. آیفون تصویری کوماکس قدیمی که لامپ تصویری هست داریم. مدتی صدای ویز از آیفون می‌آمد و تصویر هم پرش داشت. الآن صدای ویز هست ولی دیگه تصویر نداره و صدای زنگ از پایین هم یک صدای خیلی ضعیف و به صورت تق میاد. می‌خواستم راهنمایی بفرمایید که آیا اشکال از برد تغذیه است، کلا باید… بیشتر

مه کل
مهمان
مه کل

سلام. ممنون از راهنماییهای خوبتون. من برای آیفون سوزوکی که برث کم میاورد یه ترانس .۵ آمپر ۱۵ولتی برای پل گداشتم و ترانش ۱۲ ولت ۸۰۰میلی آمپر رو برای درب بازکن گذاشتم و با یه رله از پنل دستور میگیره و درب باز کن رو عمل میکنه. مشکل ریست شدن حل شد. فقط وثتی با تگ جاسوییجی درب باز میکنم چرغای دوربین یه کم کم رنگ باز روشن میشه و خاموش میشه. مشکلی نداره؟

Ali
مهمان
Ali

با سلام
ایفون تصویری تابا دارم که تصویر پنل سیاه و دربازکن عمل نمیکنه مشکل از ترانس میتونه باشه یا نه؟

مهدی کل
مهمان
مهدی کل

سلام ما یک آیفون تصویری کارتخوان ۱۶ واحده سوزوکی نصب کردن برامون. دستگاه از ترانس تابا استفاده میکنه که برق متناوب ۱۲ ولت به پنل می دهد. از تراس دو جفت سیم اومده که هر جفت به یک قطب خروجی ترانس متصل است و در پنل نیز هر جفت به یک ورودی تغذیه پنل متصل است و دو سیم درب باز کن هم به دو قطب درب بازکن پنل متصل است و درب باز کن به صورت مستقیم برقی از ترانس نمی گیرد و فقط از طریق پنل برق دریافت می کند. چند مشکل در آیفون ما وجود داتره. یکی… بیشتر

پدرام
مهمان
پدرام

سلام.ایفون قدیمی الکترو الا داریم و با اینکه جریان برق دربازکن از ترانس جدا میباشد بازهم در فاصله بیست متر جریان افت میکند و دربازکن عمل نمیکند.راهنمایی کنید مچکر.

رامین
مهمان
رامین

سلام بهترین روش استفاده از ماژور رله هست تو گوگل سرچ کن ماژور رله برای ایفون کامل توضیح داده

احسان
مهمان
احسان

سلام. آیفون ما صوتیه از نوع تابا، وقتی دکمه دربازکن می زنم صدا ویز میده ولی در باز نمیشه خواستم بگم علتش چیه؟ در ضمن درب بازکن را تازه خریدم

سهراب
مهمان
سهراب

سلام ، هنگام زدن دکمه درب باز کن تصویر به خم می ریزد

رضا
مهمان
رضا

سلام ما ار آیفون دکمه در باز کن که میزنیم از سمت در صدای جیز میاد ولی دیگه در رو باز نمیکنه چکار باید کرد؟

احسان
مهمان
احسان

منم دقیق همین مشکلو دارم

Call Now Buttonجهت کارشناس رایگان تماس بگیرید
گروه مهندسی سریر تصویر. گروهی جوان از مهندسین برق تهران هستیم. بهترین تبلیغمون کار خوبه!! ...
+