خانه / برق / ضعیف شدن برق در استارت اولیه کولر یا اسپیلت ( افت ولتاژ)
ضعیف شدن برق

ضعیف شدن برق در استارت اولیه کولر یا اسپیلت ( افت ولتاژ)

<!— wp:paragraph –>

کولر های آبی و کولر های گازی یکی از وسایل پرمصرف و ضروری در منازل می باشند. همین امر سبب شده تا نصابان کولر گازی و یا اسپیلت و حتی کولر آبی نگاه دقیقتری به تغذیه این وسایل پر مصرف بیاندازند. چرا که در صورت رعایت نکردن برخی نکات دچار مشکلاتی نظیر چشمک زدن چراغ ها در استارت کولر و افت ولتاژ شدید در استارت اولیه و به اصطلاح ضعیف شدن برق خواهند شد.

توجه داشته باشید که این افت ولتاژ و ضعیف شدن برق در استارت اولیه برای وسایل برقی چون ال سی دی و لوازم برقی حساس بسیار خطرناک و در بسیاری موارد باعث سوختن برد تغذیه آنها خواهد شد.

حال ما در این مطلب سعی نموده ایم دلایل اصلی این اتفاق را بررسی نماییم.

جهت کارشناسی رایگان و یا تعمیرات تخصصی برق منزل خود یا ضعیف شدن برق با کارشناسان ما در تماس باشید. ۰۹۱۲۰۶۱۰۶۵۸ مهندس میرزاده

دلایل اصلی چشمک زدن چراغ ها در استارت اولیه کولر یا اسپیلت

توجه داشته باشید که هر کولر چه اسپیلت و چه کولر های آبی در استارت اولیه ۱۰ تا ۲۰ برابر آمپراژ بیشتری استفاده می کنند و این جریان راه اندازی بالا باعث ایجاد چشمک و افت ولتاژ لحظه ای می گردد.

افت ولتاژ و چشمک با استارت کولر
چشمک زدن

افت ولتاژ معمولا در ساختمان هایی با تعداد واحد بالا بیشتر به چشم می خورند چرا که مسیر زیاد طی شده از کنتور تا تابلو برق واحد ورعایت نکردن برخی نکات این مشکلات را افزایش می دهد.

دلایل متعددی در افت ولتاژ ایجاد شده در استارت اولیه وجود دارند که بسته به نوع ساختمان ها بایکدیگر متفاوت هستند.

  • افت ولتاژ به دلیل مسیر زیاد
  • افت ولتاژ به دلیل استفاده از کابل نا مناسب
  • افت ولتاژ به دلیل تقسیم بار نامناسب در تابلو برق ها

افت ولتاژ ( ضعیف شدن برق ) به دلیل مسیر طولانی

منظور از مسیر طولانی یا زیاد حد فاصل تابلو برق ورودی ساختمان تا تابلو برق یا جعبه فیوز ورودی یا داخل واحد است. مسیر زیاد در ولتاژ های پایین مانند ۲۲۰ ولت باعث افت ولتاژ خواهد شد.

به همین خاطر است که جهت انتقال برق از یک شهر به شهر دیگر از ولتاژ های بالا جهت انتقال برق استفاده میکنند مانند ۶۳۰۰۰ ولت یا ۶۳ کیلو ولت . چرا که در ولتاژ های بالا افت ولتاژ بسیار کم است.

رابطه ولتاژ و افت ولتاژ رابطه عکس دارد و هر چه ولتاژ پایینتر باشد ما شاهد افت ولتاژ بالاتری خواهیم بود.

حال چگونه می توان این افت ولتاژ را برطرف کرد؟

جواب این سوال بسیار راحت است در صورتی که مسیر انتقال بسیار بالا باشد بهتر است از دستگاه های افزاینده در ابتدای مسیر و دستگاه های کاهنده در انتهای مسیر استفاده کرد ولی در صورتی که این افت ولتاژ در منزل و ساختمان باشد بهترین راه استفاده از نمره سیم بالاتر و جنس سیم مرغوب تر است .

رابطه فاصله و قطر سیم مناسب دارای جدولی است که استفاده از آن بسیار مناسب می باشد.

افت ولتاژ در استارت اولیه کولر
جدول محاسبه کابل مناسب

توجه بسیار مهم

نکته در ضعیف شدن برق
توجه

جهت کارشناسی رایگان و انجام پروژه با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. ۰۹۱۲۰۶۱۰۶۵۸ مهندس میرزاده

افت ولتاژ (ضعیف شدن برق) به دلیل جنس نامناسب سیم یا کابل

کابل مناسب افت ولتاژ

جنس تهیه شده در آلیاژ سیم و کابل یک فاکتور فوق العاده مهم در ایجاد افت ولتاژ است از آن جهت در بازار امروزی و به علت گران شدن فلز مس انواع مختلف آلیاژ مس روانه بازار شده که همین دلیل باعث افت ولتاژ یا ضعیف شدن برق در بسیاری از پروژه ها گردیده ( مخصوصا زمان استارت کولر)

بهترین انتخاب جنس سیم برای انجام پروژه ها چیست؟

  • کابل های مسی
  • کابل های آلمینیومی

کابل های مسی

مقاومت در حرکت الکترونها یعنی جنس نامرغوب کابل. بهترین جنس کابل در بازار امروزی جنس مس می باشد که به علت گران بودن این نوع از کابل بسیاری از سازندگان از کابل های آلیاژ دار یا به اصطلاح بازاری cca استفاده می کنند که همین امر باعث ایجاد افت ولتاژ یا ضعیف شدن برق منزل خواهد شد.

کابل های آلمینیومی

کابل آلمینیومی در افت ولتاژ کولر
کابل آلمینیومی

اگر قدرت خرید کابل های مسی را ندارید پیشنهاد ما به شما تهیه کابل های آلومینیومی است اما با سطح مقطع دو برابر یعنی به علت مقاومت موجود در کابل های آلمینیومی باید از سطح مقطع بالاتری در پروژه استفاده نمایید.

به عنوان مثال جهت تغذیه یک منزل اگر از کابل نمره ۶ استفاده می کنید در صورتی که از کابل آلمینیومی خواستید استفاده کنید باید سطح مقطع ۱۲ را تهیه نمایید.

کارشناسی رایگان

افت ولتاژ(ضعیف شدن برق) به دلیل تقسیم بار نامناسب در تابلو برق

تقسیم مناسب جریان در سه فاز ورودی یک ساختمان مهمترین موضوع در افت ولتاژ و یا ضعیف شدن برق منازل است. این بدان معنی است که فازهای ورودی یک ساختمان که با نام های R.S.T یا L1.L2.L3 مشخص می شوند هر کدام یک جریان برابری مصرف کنند.

به عنوان مثال اگر تمامی واحدهای یک ساختمان مقدار جریان ۱۸۰ آمپر را مصرف نمایند این تقسیم بار باید به گونه ای باشد که از هرکدام از فازهای ورودی ساختمان یعنی R.S.T مقدار برابر ۶۰ آمپر بگذرد.

حال با دانستن این موضوع و داشتن یک عدد مولتی متر می توانید تقسیم بار مناسب را انجام دهید.

توجه داشته باشید که برای از بین بردن ضعیف بودن برق و یا افت ولتاژ با تقسیم جریان حتما در زمان افزایش بار این کار انجام شود.

جهت تعمیرات تخصصی آیفون های تصویری به این لینک مراجعه نمایید.

این مطلب را ارسال کنید

درباره‌ی مصطفی میرزاده

اینجانب مصطفی میرزاده در حال حاظر کلیه پروژه های برقی نظیر آیفونهای تصویری- دوربینهای مدار بسته- آنتن های مرکزی ثابت و گردان- طراحی تابلو برق- تعمیرات و نگه داری موتورخانه- و کلیه امور برقی- را تحت مدیریت اینجانب بر عهده گرفته و اجرا مینمایم جهت هماهنگی و کارشناسی رایگان با ما تماس حاصل فرمایید 09120610658

لطفا دیدگاه خود را بگذارید :)

avatar
  اشتراک در  
اشاره به موضوع
Call Now Buttonجهت کارشناس رایگان تماس بگیرید
گروه مهندسی سریر تصویر. گروهی جوان از مهندسین برق تهران هستیم. بهترین تبلیغمون کار خوبه!! ...
+