خانه / آیفونها / آیفونها(آموزش) / نحوه نصب پنل کدینگ سوزوکی و دکودر سوزوکی
دکودر سوزوکی
دیکودر

نحوه نصب پنل کدینگ سوزوکی و دکودر سوزوکی

<!— wp:paragraph –>

در این مطلب که درخواست بسیاری از دوستان می باشد نحوه کد دادن و نصب دکودر های سوزوکی ( دکودر های ۴۰ تایی سوزوکی)و پنل کدینگ سوزوکی را آموزش خواهیم داد. کد دهی این نوع از دکودرهای دیجیتالی کمی پیچیده تر از دکودرهای چهارتایی شرکت کوماکس و سیماران می باشد.

شرکت آیفون های تصویری سوزوکی بعد از چندین سال از رقابت آیفون های تصویری عقب ماند و بعد از چندین سال غیبت در رقابت اکنون با انگیزه ای بالاتر پا به میدان گذاشته است و دست به تولید آیفون های تصویری جدیدی زده است.

جهت کارشناسی
کارشناسی

دکودرهای سوزوکی

در میان این نوع از آیفون های تصویری پنل های کدینگ به چشم میخورد که در قابلیت و کارایی یک سر و گردن بالاتر از دیگر رقیبان است.

کد دادن به دکودر سوزوکی
دکودر سوزوکی

این نوع از آیفون ها با پنل کدینگ نیاز به دستگاه دکودر جهت کد دهی به آیفون تصویری دارد و دکودرهای قدیمی چهار خروجی برای ساختمان های با تعداد بالای واحد مناسب نبودند چرا که نیاز به تعداد بالایی دکودر بود و دسترسی به آنها جهت تعمیرات و کد دهی بسیار سخت بود.

به همین دلیل شرکت سوزوکی با معرفی دکودرهای ۲۰ و ۴۰ تایی این مشکلات را برطرف ساخت و تفاوت این نوع دکودر با دکودرهای قبلی استفاده از یک سیم مجزا برای زنگ هر واحد است.

در دکودرهای قبلی تمامی جهار سیم باید از دکودر میگذشت اما در این مدل دکودر دیگر نیاز به تمامی چهار رشته نمی باشد و تنها با یک رشته زنگ هر واحد می توان از این دکودر ها استفاده نمود.

نصب سوییچر به پنل کدینگ سوزوکی

در این مطلب ما تمامی مراحل نصب و کد دادن به دکودر های سوزوکی را آموزش می دهیم و نحوه ارتباط بر قرار کردن واحدها را با دکودر ذکر می کنیم در ابتدا باید پایه های دکودر را شناخته تا نحوه نصب و کد دادن را بررسی نماییم.

بهترین راه قبل از نصب کامل سیستم اجرای آنها در کنار یکدیگر است که ما برای اینکار تمامی موارد مورد نیاز را در کنار هم جمع آوری نمودیم و تمامی مراحل را تست کرده و برای شما عزیزان آموزشی کامل و صد درصد تست شده آموزش می دهیم.

دکودر سوزوکی
کد دادن دکودر
دکودر دیکودر سوزوکی
توجه

خوب ما اگر نگاهی دقیق به پشت یک پنل کدینگ سوزوکی بیاندازیم تا حدودی جایگاه قرارگیری سیم ها را متوجه خواهیم شد.

پشت پنل کدینگ سوزوکی و دکودر و کد دادن
پنل کدینگ

همانطور که میدانید این مدل پنل جهت آیفونهای چهار سیمه و پنج سیمه طراحی شده اند و با آیفون های کدینگ تکنما کاملا متفاوت هستند. در میانه پنل شاهد شماره های آشنای یک تا چهار هستیم که در هر آیفون تصویری چهارسیمه موجود است.

این شماره یک تا چهار به تمامی واحدها به صورت موازی خواهد رسید.

حال به چه صورت؟؟؟؟

سوییچرهای تکی آیفونهای تصویری چهارسیمه را مشاهده نموده اید؟

سوییچر تکی
سوییچر

در یک سمت این سوییچرها نمره یک تا پنج که چهار تای اول آن همان نمره یک تا چهار روی پنل کدینگ سوزوکی میباشد و سیم شماره پنجم که مربوط به زنگ واحد است.

حال در اینجا ما با شماره پنجم سوییچر تکی کاری نداریم و از سمت پنج تایی سوییچر فقط سیم های یک تا چهار را به یک تا چهار پشت پنل متصل میکنیم.

وسمت دیگر این سوییچر که دارای شماره یک تا چهار است را به شماره یک تا چهار پشت مانیتور داخلی واحد متصل مینماییم.

سیم شماره پنج در پشت مانیتور را باید به سیم زنگ دکودر متصل نماییم. یعنی هر دکودر دارای شماره یک تا چهل می باشد که سیم زنگ هر واحد را به شماره همان واحد بر روی دکودر متصل می کنیم.

پشت پنل کدینگ سوزوکی
پشت پنل کدینگ سوزوکی
سوییچر تکی پنل کدینگ سوزوکی
سوییچر تکی

نحوه نصب برق پنل کدینگ و درب باز کن سوزوکی

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید این نوع پنل نیاز به یک برق ac 12 ولت و همچنین یک برق dc 12 ولت برای تغذیه دکودرها دارد که مطابق شکل زیر آن را نصب می نماییم.

نصب پنل کدینگ سوزوکی با دکودر
نصب پنل کدینگ

دوسیم lock مربوط به درب باز کن و به صورت سری در مسیر قرار خواهند گرفت و سیم منفی مشترک حتما باید به منفی برق DC که توضیح خواهیم داد متصل گردد.

توجه داشته باشید که در صورتی که ترانس تغذیه پنل و درب بازکن را مشترک انتخاب نمایید ممکن است در هنگام باز نمودن درب بر روی پنل خطای ضعیف بودن برق مشاهده نمایید چراکه درب باز کن جریان زیادی را خواهد کشید و پنل خطا می دهد.

ازین رو حدالامکان برای تغذیه درب باز کن از ترانس تغذیه ۱۲ ولت دیگری استفاده نمایید.

نحوه اتصال پنل کدینگ سوزوکی به دکودرها

بعد از اتصال برق و اتصال سوییچر ها زمان اتصال دکودرهای سوزوکی به پنل فرا رسیده است هر دکودر جهت تغذیه نیاز به یک برق تغذیه DC 12 ولت دارد که توسط یک ترانس تغذیه میشود و همچنین دو سیم برای فرمان زنگ که با نام های A , B شناخته می شود.

نحوه اتصال دکودر ها به پنل کدینگ سوزوکی
اتصال دکودر به پنل

همانطور که در تصویر مشاهده نمودید نحوه اتصال پنل کدینگ سوزوکی به دکودر ها مانند شکل زیر و با چهار سیم می باشد که در صورت اتصال اشتباه دکودرها فرمان نخواهند گرفت و ممکن است به مشکل سوختگی دچار گردند.

اتصال دکودر سوزوکی به پنل کدینگ سوزوکی
دکودر سوزوکی

در تصویر بالا نیز نحوه اتصال دکودرز سوزوکی را به پنل سوزوکی مشاهده نمودید.

حال به نکته حساس و سختی که تمامی نصابان با آن دچار هستند می رسیم یعنی تنظیمات پنل و دکودر جهت کارکرد صحیح برای ساختمان شما.

نحوه تنظیم داخلی دکودر سوزوکی

دکودر های جدید سوزوکی در داخل خود قابل برنامه ریزی می باشند بدین صورت که شما بعد از نصب آنها باید روکش هر دکودر را جهت تنظیم این تنظیمات برداشته و دیپ هرکدام را برای ساختمان خود تنظیم نمایید.

برای این کار ابتدا نگاهی به داخل هر دکودر می اندازیم.

تنظیمات دکودر سوزوکی
دکودر سوزوکی

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید داخل هر دکودر شامل چها سوییچ دیپ و یک جامپر می باشد که تعداد دکودر ها و نحوه قرار گیری آنها را مشخص میکند.

نحوه اتصال دکودر های سوزوکی به یکدیگر

توجه داشته باشید که اگر هر دکودر ۴۰ واحدی باشد و شما دارای ۵۰ واحد مسکونی باشید .شما نیاز به دو دکودر سوزوکی خواهید بود که چهار سیم تغذیه دکودر از پنل به سوکت ورودی یا in دکودر اول متصل می شود و خروجی دکودر اول ( out) به ورودی دکودر دوم(in) متصل خواهد شد.

نحوه تعیین دیپ ها و جامپر

دیپ های دکودر سوزوکی
دیپ ها

دیپ ها تعیین کننده شماره دکودر سوزوکی هستند بدین صورت که اگر ۳ دکودر داریم که به صورت سری به یکدیگر متصل شده اند دکودر اول باید تمامی دیپ ها خاموش و دکودر دوم باید دیپ اول آن روشن ( مشخص کننده چراغ شماره ۲ ) و دکودر سوم دیپ دوم آن روشن و دکودر انتهایی باید شماره سه دیپ روشن و جامپر آن زده شود.

چراکه انتها خط قرار گرفته است و علاوه بر دیپ باید جامپر آن نصب گردد.

جامپر نشان دهنده دکودر انتهای خط خواهد بود.

تنظیمات داخلی پنل کدینگ سوزوکی

در پنل های جدید و کدینگ شرکت سوزوکی حتما باید شماره واحد ها و تعداد دکودر های استفاده شده در مدار تعریف گردد. در غیر این صورت دکودرهای دوم به بعد توسط پنل شناخته نخواهند شد.

سوت و بیزری که بر روی دکودرها تعبیه شده است نشانه فعال شدن آن دکودر و درست قرار گرفتن آن در مدار است.

جهت تعمیرات تخصصی آیفون های تصویری سوزوکی کلیک نمایید.

کاراتو به گروه مهندسی ما بسپار !! خیالت راحت !!!

توی نظرسنجی این مطلب شرکت کن - ۸۴%

۸۴%

نظرسنجی

ما یک گروه از مهندسین برق و جوون تهران هستیم که تمام کاراتون رو با ضمانت کتبی انجام میدیم.... اگه توی سایت ما عضو بشی برات یه کد ارسال میشه که میتونی با اون کد ۱۵% تخفیف بگیری 🙂 !! خیالتون راحت 🙂

User Rating: Be the first one !
این مطلب را ارسال کنید

درباره‌ی مصطفی میرزاده

اینجانب مصطفی میرزاده در حال حاظر کلیه پروژه های برقی نظیر آیفونهای تصویری- دوربینهای مدار بسته- آنتن های مرکزی ثابت و گردان- طراحی تابلو برق- تعمیرات و نگه داری موتورخانه- و کلیه امور برقی- را تحت مدیریت اینجانب بر عهده گرفته و اجرا مینمایم جهت هماهنگی و کارشناسی رایگان با ما تماس حاصل فرمایید 09120610658

همچنین ببینید

تعمیرات برد صوت آیفون سیماران

تعمیرات آیفون تصویری سیماران

آیفون های تصویری سیماران یکی از محبوب ترین آیفون های تصویری در ابتدای ورود به …

لطفا دیدگاه خود را بگذارید :)

avatar
  اشتراک در  
اشاره به موضوع
Call Now Buttonجهت کارشناس رایگان تماس بگیرید
گروه مهندسی سریر تصویر. گروهی جوان از مهندسین برق تهران هستیم. بهترین تبلیغمون کار خوبه!! ...
+