خانه / دوربین مداربسته / تعمیرات دوربین مداربسته در تهران

تعمیرات دوربین مداربسته در تهران

<!— wp:paragraph –>

دوربین مداربسته امروزه یک امر حفاظتی واجب و ضروری برای هر مکان خصوصی و عمومی تبدیل شده است. و با گذشت زمان تعداد دوربین های مداربسته در تهران و ایران رو به افزایش بوده و همین امر سبب شده تا تعمیرات دوربین مداربسته یکی از تخصصی ترین رشته های برقی در تهران و ایران باشد.

دوربین مداربسته

ازین رو در این مطلب سعی نموده ایم تا تمامی تجهیزات دوربین مداربسته را به صورت تخصصی بررسی نماییم و نحوه تعمیرات تک تک تجهیزات را توضیح دهیم. پس پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مطلب مارا یاری نمایید.

دوربین های مداربسته در واقع وظیفه پیشگیری از جرم را دارد و برای جلوگیری از هرگونه دزدی و یا خطا در اماکن عمومی و خصوصی مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع تعمیرات دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته به دو نوع از نظر سیگنال تقسیم میگردند.

 • دوربین های مداربسته آنالوگ
 • دوربین های مداربسته دیجیتال

دوربین مداربسته آنالوگ

دوربین های مداربسته آنالوگ اولین دوربین های مداربسته تولید شده بودند که با توجه به نوع سیگنال همانند تلویزیون های آنالوگ عمل می کنند.

کیفیت تصویر در این نوع از دوربین های مداربسته بسیار پایین تر از دوربین های دیجیتال می باشد.

دوربین مداربسته دیجیتال

دوربین های مداربسته دیجیتال جدیدترین نوع دوربین از نظر سیگنال می باشند و کیفیت بسیار بالاتری نصبت به دوربینهای دیجیتال دارند و از نظر تعمیرات دوربین مداربسته هیچ تفاوتی با نوع آنالوگ ندارند و حتی ترانس استفاده شده در هر دو مدل یکی می باشد.

ما در اینجا تمامی تجهیزاتی که در یک دوربین مداربسته ممکن است دچار خرابی گردد نام می بریم.

 • دوربین مداربسته تصویر ندارد
 • تصویر دوربین مداربسته تار است
 • تصویر دوربین مدار بسته دارای پرش است
 • دوربین مداربسته در شب تصویر ندارد
 • تصویر دوربین مداربسته قطع و وصل می شود
 • دستگاه DVR دوربین مداربسته ضبط نمیکند
 • DVR دوربین مداربسته هنگ میکند
 • دوربین مداربسته سیاه و سفید شده است

دوربین مداربسته تصویر ندارد

تصویر در دوربین مداربسته مهم ترین قسمت در تعمیرات است. ازین رو بیشترین خرابی ها مربوط به تصویر میباشد و باید تمامی این قسمت ها چک گردند.

 • فقط یک دوربین تصویر ندارد
 • همه دوربین ها تصویر ندارند

یکی یا چند دوربین مداربسته تصویر ندارد

توجه داشته باشید که در صورتی که فقط یک دوربین و یا چند عدد از دوربینها تصویر ندارند تعمیرات آن کاملا متفاوت از نداشتن تصویر در تمامی دوربین های مداربسته است.

۱٫ چک کردن ولتاژ و منبع تغذیه

دوربین های مداربسته جهت کارکرد نیاز به ولتاژ ۱۲ ولت DC دارند پس در ابتدا ما باید ولتاژی که از منبع تغذیه به دوربین ما رسیده است را چک کنیم.

الف ) منبع تغذیه مرکزی
تعمیرات منبع تغذیه دوربین مداربسته
منبع تغذیه مرکزی

توجه داشته باشید که اگر از منبع تغذیه مرکزی برای تغذیه دوربینها استفاده شده است باید ولتاژ را در انتهای خط و در کنار دوربین چک کنیم چرا که ممکن است کابل تغذیه دوربین دچار قطعی شده و به آن دوربین ولتاژی نرسیده است.

توجه داشته باشید که در صورت خرابی منبع تغذیه مرکزی تمامی دوربین ها تصویر نخواهند داشت و امکان ندارد که یک خروجی از یک منبع تغذیه مرکزی دچار خرابی گردد.

منبع تغذیه مرکزی در دوربین های مداربسته قابلیت و امکان تعمیرات را دارند

ب) منبع تغذیه مجزا
تعمیرات منبع تغذیه مجزا دوربین مداربسته
منبع تغذیه مجزا

اگر منبع تغذیه شما مجزا میباشد یعنی به ازای هر دوربین یک منبع تغذیه در کنار دوربین موجود است باید در ابتدا ولتاژ ورودی ۲۲۰ ولت به منبع تغذیه را چک نمود و بعد ولتاژ خروجی از منبع تغذیه باید مقدار دقیق ۱۲ ولت DC باشد. در غیر اینصورت منبع تغذیه سوخته و دلیل نداشتن تصویر منبع تغذیه می باشد و باید تعمیر و یا تعویض گردد.

توجه داشته باشید که منبع تغذیه مجزا در دوربین های مداربسته ارزش تعمیرات را ندارند و به علت ارزان بودن آنها بهتر است تا تعویض گردند.

تمامی دوربین های مداربسته تصویر ندارند

اگر در دوربین های مداربسته خود هیچ گونه تصویری ندارید امکان خرابی بیشترین تجهیزات می باشد که باید تک تک این تجهیزات چک و بررسی گردند. پس با هم تک تک این تجهیزات را چک می کنیم.

 1. خرابی منبع تغذیه مرکزی
 2. خرابی دستگاه مرکزی DVR
 3. خرابی منبع تغذیه DVR

خرابی منبع تغذیه مرکزی دوربین مداربسته

همانطور که گفتیم در بسیاری از پروژه های دوربین مداربسته و جهت سهولت در اجرا از یک ترانس مرکزی برای تغذیه تمامی دوربینها ی مداربسته استفاده می شود که درصورت خرابی این تجهیز هیچ کدام از دوربینها تصویر نخواهند داشت.

جهت چک کردن این تجهیز باید از دستگاه مولتی متر و یا ولت متر DC استفاده کنید.

توجه داشته باشید که همیشه جهت تست مدار منبع تغذیه حتما باید منبع تغذیه زیر بار باشد یعنی در ابتدا یک مصرف کننده ۱۲ ولت را با منبع تغذیه روشن کرده و بعد ولتاژ گرفته شود چراکه در بسیاری مواقع ولت متر یک ولتاژ القایی ۱۲ ولت را نشان می دهد ولی منبع تغذیه سوخته می باشد و یا جریان کافی را برای روشن کردن مصرف کننده ندارد.

خرابی منبع تغذیه دستگاه مرکزی DVR

در صورتی که بعد از چک نمودن منبع تغذیه مرکزی و سالم بودن دستگاه منبع تغذیه وقت آن رسیده است تا منبع تغذیه دستگاه اصلی DVR را نیز چک نمایید.

چک نمودن این منبع تغذیه نیز همانند منبع تغذیه مرکزی حتما باید توسط ولتمتر و در زیر بار انجام گردد یعنی حتما مصرف کننده به خروجی متصل گردد و بعد ولتاژ گیری گردد.

در صورت خرابی منبع تغذیه DVR دستگاه روشن نشده و دارای تصویر نخواهیم بود.

خرابی دستگاه مرکزی DVR

مسلما خرابی دستگاه DVR باعث خواهد شد تا هیچ تصویری از دوربینها نداشته باشید. توجه داشته باشید که در صورت خرابی DVR حتی تصویر منوهای دستگاه را نیز نخواهید داشت.

تصویر دوربین مداربسته تار است

تعمیرات مربوط به تار بودن تصویر معمولا در دوربین های مداربسته آنالوگ صورت میگیرد و دلایل متعددی باعث تار بودذن تصویر می گردد که تمامی این موارد را با یکدیگر چک خواهیم کرد.

 • خرابی کابل یا جنس نا مطلوب کابل
 • خرابی فیش های BNC
 • خرابی کابل VGA و یا فیش AV

تار بودن تصویر به دلیل خرابی در کابل

کابل ها در انتقال تصویر یکی از مهمترین قسمتها در دوربین مداربسته می باشد. دلایل زیادی برای خراب شدن کابل وجود دارد که بیشترین این خرابی ها معمکولا آفتاب سوختگی کابل دوربین می باشد. جهت تعمیرات کابل دوربین مداربسته ابتدا توسط مولتی متر مقدار اهم کابل را اندازه بگیرید.

تعمیر کابل دوربین مداربسته به دلیل آفتاب سوختگی

تعمیرات کابل دوربین مداربسته
کابل کواکسیال

معمولا تمامی سا ختمان های مسکونی در تهران سرور یا دی وی آر دوربینهای مداربسته خود را در اتاق آسانسور در پشت بام قرار می دهند چرا که برای یک سارق نزدیک شدن به اتاق آسانسور بسیار سخت تر از قسمتهای دیگر می باشد. ازین رو بسیاری از نصابان دوربین مداربسته توجه زیادی به کابل های عبوری نداشته و برای جلوگیری از آفتاب سوختگی اقدامی نمی کنند.

روکش کابل دوربین مداربسته در فضای باز
فلکسیبل
توجه :

کابل دوربین های مداربسته در محیط باز حتما باید در داخل لوله های فلکسیبل فلزی با روکش لاستیکی قرار گیرند چراکه این فلکسیبل ها کابل را از لحاظ سوختگی آفتاب و فشار و ضربه محافظت می کنند.

توجه :

استفاده از لوله های خرطومی در فضای باز به هیچ وجه توسیه نمیشود چراکه این نوع از پوشش به زودی در فضای باز دچار پوسیدگی می شود و محافظت کابل از بین میرود.

بسیاری از نصابان جهت پوشش کابل در فضای باز متاسفانه از داکت استفاده می کنند که به هیچ وجه توصیه نمیشود چراکه این پوشش برای محیط های بسته و بیشتر جهت زیبایی کابل کشی مورد استفاده قرار میگیرد.

تعمیرات دوربین مداربسته در تهران

تار بودن تصویر دوربین مداربسته به دلیل نازکی هسته کابل

توجه کنید که جنس کابل مهمترین قسمت در انتقال تصویر و تعمیرات دوربین های مداربسته است ازین رو جهت انتقال تصویر باید به کابل استفاده شده توجه بسیاری نمود چراکه برخی از کابل های امروزی از جنس آلیاژ بوده و با مرور زمان خاصیت انتقالی خود را از دست می دهند.

بیشترین و مهمترین قسمت کابل هسته داخلی کابل می باشد که در صورت نداشتن کیفیت مناسب حتما با تصویر نامناسبی مواجه خواهیم شد.

تصویر دوربین مدار بسته دارای پرش است

پرش در تصویر چه در تعمیرات دوربین مداربسته و چه آیفون های تصویری و هر وسیله دارای مانیتور دلایل مشترکی دارد که در این مطلب به بررسی آنها می پردازیم.

 • تغذیه نا مناسب دوربین
 • انتقال نامناسب تصویر
 • خرابی در مانیتور یا پخش کننده

تعمیرات پرش تصویر دوربین مداربسته در تغذیه نامناسب

هر دوربین مداربسته جهت کارکرد نیازمند به برق DC 12 ولت دارد. نداشتن ولتاژ مناسب دوربین مداربسته می تواند به تنهایی دلیل بر پرش تصویر دوربین مداربسته باشد.

ترانس تغذیه دوربین مداربسته

ولتاژ DC حتما باید به طور کامل مستقیم باشد و در صورتی که این ولتاژ کمی نوسان داشته باشد حتما دچار پرش خواهد شد چراکه در این صورت ولتاژ کمی متناوب بوده و باعث خاموش و روشن شدن سریع دوربین خواهد شد و همین امر سبب می شود ما تصور کنیم دوربین دارای پرش است.

پس حتما در ابتدا جهت تعمیرات پرش تصویر در دوربین مداربسته تغذیه دوربین بررسی گردد.

توجه داشته باشید که متناوب بودن برق را نمیتوان به صورت دقیق با مولتی متر متوجه شد چراکه مولتی متر ها حتی برند هیوکی ژاپن دارای کمی تاخیر در نمایش هستند و همین امر سبب نشان ندادن آن خواهد شد.

تعمیرات پرش تصویر در انتقال نامناسب تصویر

وقتی صحبت از انتقال تصویر می شود یعنی ما با سخت ترین قسمت کار مواجه خواهیم بود چراکه تولید و پخش آن برای یک تعمیرکار بسیار سخت تر از انتقال تصویر دوربین مداربسته خواهد بود.

تصویر به اندازه ای حساس است که حتی یک سربندی نا مناسب ممکن است انتقال تصویر را با مشکل مواجه کند. حال دلایل این اتفاق را بررسی می کنیم.

اگر نگاهی دقیقتر به کابل های انتقال تصویر بیاندازیم خواهیم دید که روکش های فلزی و یا شیلد کابل همانند محافظی در دور هسته مرکزی پیچیده شده اند. اما دلیل این کار چیست؟

چرا وقتی تصویر را با کابل معمولی منتقل می کنیم کیفیت ندارد؟

این ها سوالاتی است که ممکن است در ذهن هر تازه کاری بیاید… پس به گونه ای عامیانه بحث را می گوییم تا برای هر ذهنی قابل درک باشد. توجه کنید که تصویر در هسته کابل قرار است منتقل شود و در این مسیر طولانی ممکن است عوامل مزاحمی باعث خراب شدن تصویر شوند که وظیفه شیلد محافظت از هسته و یا تصویر است.

استفاده از کابل آیفون های تصویری کیفیت دوربین مداربسته را کم خواهد کرد.

کابل نا مناسب در تعمیرات دوربین مداربسته

حال شما تصور کنید که این کابل اگر محافظ نداشته باشد و از کنار یک برق ac یا متناوب عبور کند ممکن است این میدان مغناتیسی بر روی کابل نویز بیاندازد و در صورت زیاد بودن نویز باعث پرش نیز گردد.

روش سربندی مناسب کابل دوربین مداربسته

پس حتما توجه داشته باشید که در صورتی که در تعمیرات دوربین مداربسته نیاز به سربندی یک کابل تصویر را دارید حتما به گونه ای این کابل را سربندی نمایید تا شیلد کناری کابل بر روی هسته عایق شده قرار گیرد. بدین صورت که ابتدا هسته را متصل کرده و در راستای کابل چسب کاری نمایید و بعد روکش و شیلد را بر روی آن چسب کاری نمایید تا در صورتی که در میدان مغناطیسی قرار گیرد باعث ورود نویز نگردد.

این نوع صحیح سربندی باعث می شود تا همانند اول هیچگونه نویزی وارد کابل نگردد و کیفیت بدون هیچ افتی انتقال گردد.

دوربین مداربسته در شب تصویر ندارد

تعمیرات تصویر در دوربین مداربسته بسیار پیچیده می باشد ازین رو ما تمامی مواردی که باعث نداشتن تصویر می شود را نام میبریم.

نداشتن تصویر دوربین مداربسته در شب معزلی بزرگ در نصب نا مناسب دوربین مداربسته می باشد. ازین رو با نگاهی دقیقتر به این مشکل موارد را بررسی می کنیم. در شب و در زمانی که نور محیط مناسب نمیباشد مدار اینفرارد دوربین مداربسته روشن خواهد شد و همین امر مشکلی را به وجود می آورد که باعث نداشتن تصویر میشود.

 • مدار اینفرارد دارای اتصالی می باشد
 • تغذیه مناسب به دوربین نمیرسد.

مدار اینفرارد دوربین مداربسته دارای اتصالی است

اتصالی در دوربین مداربسته و در مدار اینفرارد باعث می شود تا زمانی که نور محیط به حد نامناسب برسد فوتوسل موجود در مدار به مدار اینفرارد دستور روشن شدن را بدهد و در صورت خرابی این مدار دوربین مداربسته تغذیه مناسب را دریافت نخواهد کرد و دوربین از مدار خارج خواهد شد.

پس جهت تعمیرات دوربین مداربسته در زمان نداشتن تصویر در شب مدار اینفرارد را چک نمایید.

تغذیه مناسب به دوربین مداربسته نمیرسد

در بسیاری مواقع دورترین دوربین ها به دستگاه مرکزی دارای این مشکل می باشند که در شب هنگام تصویر دوربین با مشکل مواجه میشود. این مشکل به دلیل استفاده از کابل نامناسب و مسیر طولانی اتفاق می افتد چراکه در صورت ورود مدار اینفرارد تغذیه برای اینفرارد مناسب نیست و دوربین را خاموش میکند و این افت ولتاژ اتفاق افتاده را می توان با بالا بردن ولتاژ تغذیه برطرف نمود.

افزایش ولتاژ در تغذیه مرکزی به راحتی قابل انجام خواهد بود و برای این کار کافیست تا با یک پیچ گوشتی دوسو کوچک پتانسیومتر روی منبع تغذیه را کمی به سمت عقربه های ساعت بچرخانیم تا ولتاژ مناسب به دوربین مداربسته برسد.

منبع تغذیه در تعمیرات دوربین مداربسته
منبع تغذیه مرکزی

توجه داشته باشید که در صورت افزایش بیش از حد ولتاژ امکان سوختن دوربین های مداربسته وجود دارد پس حدالامکان این کار را با ولتمتر انجام دهید تا با مشکل مواجه نشوید.

افت ولتاژ معمولا به دلیل مسیر طولانی و استفاده از کابل نامناسب می باشد.

تصویر دوربین مداربسته قطع و وصل می شود

قطع و وصل شدن تصویر در دوربین مداربسته بیشتر به دلیل اتصال نامناسب سوکت های BNC اتفاق می افتد ازین رو ما در این مطلب ویدیو آموزشی جهت نصب صحیح فیش های BNC را آموزش داده ایم تا به راحتی این سوکت ها را نصب نمایید.

نصب نا درست باعث قطع و وصل شدن تصویر در دوربین ها خواهد شد.

جهت تعمیرات تخصصی آیفون های تصویری به این لینک مراجعه نمایید.

آموزش تصویری نصب یک عدد دوربین AHD را در ویدیو زیر مشاهده نمایید.

این مطلب را ارسال کنید

درباره‌ی مصطفی میرزاده

اینجانب مصطفی میرزاده در حال حاظر کلیه پروژه های برقی نظیر آیفونهای تصویری- دوربینهای مدار بسته- آنتن های مرکزی ثابت و گردان- طراحی تابلو برق- تعمیرات و نگه داری موتورخانه- و کلیه امور برقی- را تحت مدیریت اینجانب بر عهده گرفته و اجرا مینمایم جهت هماهنگی و کارشناسی رایگان با ما تماس حاصل فرمایید 09120610658

لطفا دیدگاه خود را بگذارید :)

avatar
  اشتراک در  
اشاره به موضوع
Call Now Buttonجهت کارشناس رایگان تماس بگیرید
گروه مهندسی سریر تصویر. گروهی جوان از مهندسین برق تهران هستیم. بهترین تبلیغمون کار خوبه!! ...
+