خانه / آیفونها / تعمیرات آیفون تصویری الکتروپیک
تعمیرات آیفون تصویری الکتروپیک
تعمیرات الکتروپیک

تعمیرات آیفون تصویری الکتروپیک

<!— wp:paragraph –>

آیفون های تصویری الکتروپیک در ابتدای ورود به بازار ایران توانست جای بسیاری از آیفون های تصویری در حال پیشرفت را بگیرد و به علت تعویض راحت قطعات در خرابی های مانیتور بین مردم محبوب شود. تعمیرات مانیتور آیفون های تصویری الکتروپیک بسیار راحت تر از انواع مختلف آیفون تصویری می باشد چرا که با پیدا کردن قطعه معیوب به راحتی توسط سوکت جدا شده و تعویض میگردد.

حال در این مطلب ما به صورت تخصصی تعمیرات مانیتور آیفون های تصویری الکتروپیک را بررسی می کنیم و انواع خرابی قطعات را نام خواهیم برد. پس تا انتهای مطلب ما را یاری نمایید.

تعمیرات آیفون های تصویری الکتروپیک به طور کلی به سه بخش تقسیم می شوند.

جهت سهولت کار ما قسمت های مختلف آیفون تصویری الکتروپیکرند که بیشتر از تمامی قسمت های یک آیفون تصویری مورد خرابی قرار می گیرند را مجزا بررسی می کنیم.

 • تعمیرات برد تغذیه
 • تعمیرات برد اصلی
 • تعمیرات برد کیبورد

تعمیرات برد اصلی مانیتور آیفون الکتروپیک

در آیفون تصویری الکتروپیک خرابی در برد اصلی همانطور که از نام آن پیداست اصلی ترین برد آیفون تصویری میباشد و به آن برد صدا نیز گفته میشود چراکه در این برد قطعات الکترونیکی صدا نیز استفاده شده است.

قطعات تشکیل دهنده این برد که بیشتر مورد خرابی قرار می گیرد

 • میکروسوییچ
 • خازن ها
 • پتانسیومترها
 • رگولاتور
 • آی سی صدا

تعمیرات میکروسوییچ مانیتور الکتروپیک

در آیفون های تصویری الکتروپیک همانند آیفون های تصویری دیگر مانند کوماکس و سوزوکی و آلدو و حتی تکنما از میکروسوییچ ها جهت قطع و وصل نمودن صدا و تصویر و … استفاده می شود ازین رو بسیاری از قطعی صدا ها و خرابی تصویر و نداشتن تصویر در آیفون تصویری الکتروپیک مربوط به این قطعه می باشد.

تعمیرات هوک در آیفون تصویری
هوک در آیفون تصویری

این قطعه در اصطلاح بازاری یعنی هوک. بسیاری از تعمیرکاران آیفون تصویری قطعات هوک رو به عنوان اولین قطعه برای تعمیر آیفون تصویری خود بکار می برند چرا که این قطعه الکترونیکی بسیار مورد خرابی قرار می گیرد. نمونه هوک استفاده شده در آیفون تصویری الکتروپیک را مشاهده می کنید.

هوک در تعمیرات آیفون تصویری الکتروپیک
هوک در آیفون الکتروپیک

قطعه هوک بعد از گذشت چندین سال دارای رسوب شده و به خوبی تصویر و صدا را متصل نمی کند ازین رو جهت شستشوی این قطعه و تعمیر مانیتور الکتروپیک از اسپری ناهید استفاده می شود.

توجه داشته باشید که اسپری ناهید خشک جهت شستشوی این قطعه مناسب می باشد.

تست قطعه الکترونیکی هوک توسط مولتی متر انجام می شود و نحوه تست قطعات توسط مولتی متر را می توانید در ویدیو تهیه شده زیر مشاهده نمایید.

تست قطعات الکترونیکی

خازن ها در آیفون تصویری الکتروپیک

خازن ها همانطور که در مطالب قبلی نیز گفتیم یکی از پرکاربردترین قطعات الکترونیکی در برد های الکترونیکی است و هرجا که نیاز به صاف شدن ولتاژ و ریز شدن صدا و یا عقب افتادن ولتاژ از جریان می باشد , استفاده می شوند.

ازین رو جهت شناختن دقیق خازن ونحوه عملکرد آن و نحوه تعمیرات تخصصی خازن می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

خازن در تعمیرات ایفون تصویری

دلیل وجود خازن ها و نحوه تشخیص نوع خازن در برد های آیفون های تصویری را توضیح می دهیم. به راحتی بعد از دیدن این مطلب انواع خازن و نحوه تشخیص آن را خواهید دانست.

خازن در تعمیرات ایفون تصویری

پتانسیومترها در تعمیر مانیتور آیفون الکتروپیک

پتانسیومتر قطعه الکترونیکی در برد های الکترونیکی است که نقش یک مقاومت متغیر را ایجاد می کند.

پتانسیومتر در تعمیر آیفون الکتروپیک
پتانسیومتر

در آیفون های تصویری الکتروپیک این پتانسیومتر ها وظایف متعددی را انجام میدهند که با شناخت این وظایف می توانید بسیاری از معایب آیفون تصویری الکتروپیک را برطرف نمایید. وظایفی چون

 • تغیر صدای خروجی
 • تغییر رنگ تصویر
 • تغییر روشنایی تصویر

شناختن این وظایف چه کمکی به تعمیرات آیفون تصویری الکتروپیک میکند؟

جواب این سوال بسیار واضح است در بسیاری موارد تصویر آیفون تصویری بسیار تار میباشد و یا تصویر بسیار تیره و یا بسیار تاریک است که یکی از دلایل آن می تواند خرابی پتانسیومتر و یا مقاومت متغیر آن ها باشد.

تعمیرات پتانسیومتر ها معمولا با شستشوی قطعه برطرف می شود ولی در بعضی مواقع با تعویض پتانسیومتر مشکل برطرف خواهد شد. در تصویر زیر نمونه پتانسیومتر های مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک را مشاهده می کنید.

پتانسیومتر در تعمیر آیفون تصویری الکتروپیک
پتانسیومتر آیفون الکتروپیک

رگولاتور در تعمیرات مانیتور آیفون الکتروپیک

قبلا و در موضوع تعمیرات مانیتور آیفون تصویری کوماکس رگولاتور ها را توضیح دادیم اما به طور خلاصه رگولاتور وظیفه تغییر ولتاژ از زیاد به کم را انجام می دهد. به عنوان مثال یک رگولاتور ۷۸۱۲ می تواند ولتاژ ورودی ۱۲ تا ۲۴ ولت مستقیم را به ولتاژ مستقیم ۱۲ ولت ثابت تغییر دهد.

ازین رو از رگولاتور ها برای برق تغذیه درب بازکن و یا برق تغذیه مانیتور استفاده می شود و نحوه تست آن بسیار راحت است و فقط نیاز به شناختن پایه های یک رگولاتور است. همانطور که در عکس مشاهده می کنید یگ رگولاتور پایه های مشابه تصویر در ورودی و خروجی خود دارد. ( تعمیرات مانیتور الکتروپیک )

رگولاتور ولتاژ خروجی 5
رگولاتور

حال جهت تعمیر و تست کردن خرابی رگولاتور موجود در آیفون تصویری الکتروپیک نیاز به یک مولتی متر و یا ولت متر ولتاژ مستقیم دارید. تا پایه های ورودی و خروجی آن را به صورت دقیق اندازه بگیرید.

توجه داشته باشید که جهت تست رگولاتور برای تعمیر مانیتور الکتروپیک حتما باید برق ورودی دستگاه وصل باشد و هر گونه برق گرفتگی به عهده خود شخص می باشد پس حتما اگر برقکار هستید این کار را انجام دهید و در غیر این صورت این تست را به عهده یک تکنسین برق بگذارید.

رگولاتور موجود در برد اصلی آیفون الکتروپیک در عکس زیر مشخص گردیده است.

رگولاتور در تعمیرات آیفون الکتروپیک
رگولاتور ها در برد اصلی الکتروپیک

آی سی صدا در تعمیر آیفون الکتروپیک

توجه داشته باشید که همانطور که در مباحث قبلی اعلام کرده بودیم هر نوع صدایی جهت زیاد شدن و شنیده شدن توسط ما نیاز به آمپلی فایر جهت تقویت صدا دارد . ازین رو درمانیتور آیفون های تصویری الکتروپیک نیز جهت تعمیرات صدا شما باید قسمت تقویت صدا یا همان آی سی صدا را بدانید تا بتوانید به راحتی اقدام به تعمیر برد صدا و یا صدای زنگ کنید.

آی سی تقویت صدا در تعمیرات آیفون تصویری
آی سی تقویت صدا

آی سی استفاده شده در آیفون های تصویری الکتروپیک نمونه استفاده شده در آیفون های تصویری دیگر برندهاست و جهت تعمیرات صدا نیاز به تعویض آی سی صدا می باشد.

همانطور که در عکس زیر مشاهده میکنید این آی سی کار تقویت صدا برای پخش بر روی بلندگو را دارد و در صورتی که آیفون تصویری الکتروپیک شما دارای دهنی نمیباشد و از نمونه بدون گوشی است و شما صدای پایین به بالا را ندارید باید اقدام به تعویض این قطعه در اول کار کنید.

حتی در صورتی که صدای پایین به بالا در گوشی های دارای دهنی آیفون ضعیف است نیز تعویض این قطعه به تقویت بیشتر صدا کمک خواهد کرد.

آیا تنها تعویض آی سی برای تعمیر صدای آیفون کافیست؟

جواب این سوال به طور حتمی خیر است چراکه هر آمپلی فایری بعد از تقویت صدا نیاز به تنظیم صدا برای وضوح بیشتر صدا است ازین رو استفاده از خازن ها در تنظیم کیفیت صدا کمک می کند خازن هایی که ولتاژ آن ها بالاتر از ۱۲ ولت و با مقادیر مختلف فاراد در هر آیفون تصویری وجود دارد.

پس حد الامکان در تعمیر صدای آیفون تصویری الکتروپیک خود بعد از تعویض آی سی صدا خازن های مربوطه را نیز تعویض نمایید.

توجه داشته باشید که برای پیدا نمودن خازن های مربوطه به راحتی میتوانید خط مداری پایه های آی سی یا بلندگو را دنبال کرده و خازن مورد نظر را بیابید

توجه داشته باشید که این خازن ها در مدار به صورت سری برای تنظیم تریبل صدا قرار می گیرند.

تعمیرات برد تغذیه مانیتور آیفون الکتروپیک

برد تغذیه اصلی ترین قسمت یک مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک می باشد و تعمیرات آن معمولا بسیاری از مشکلات آیفون را حل می کند.

مشکلاتی نظیر

 • پر پر زدن تصویر
 • تق تق کردن صدا
 • چشمک زدن چراغ آیفون
 • باز نشدن درب ورودی ساختمان

برد تغذیه استفاده شده در آیفونهای تصویری الکتروپیک را می توانید در عکس زیر مشاهده نمایید.

برد تغذیه آیفون تصویری الکتروپیک
برد تغذیه

همانطور که مشاهده نمودید بسیاری از این مشکلات با تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری قابل حل می باشد. بردهای تغذیه استفاده شده در آیفون های تصویری الکتروپیک از نوع بردهای تغذیه سوییچینگ می باشد و بردهای معمولی با ولتاژ ثابت در خروجی مشکلات زیادی را در آیفون به وجود می آورد. پس حتما در خرید برد های تغذیه نهایت دقت را داشته باشید.

جهت تعمیرات تخصصی برد های آیفون تصویری می توانید به این لینک مراجعه نمایید.

توجه داشته باشید که از بردهای آیفون های تصویری کوماکس و سیماران و سوزوکی و آلدو و … در آیفونهای تصویری الکتروپیک نمی توان استفاده نمود و این برد ها از نظر عملکرد شبیه به یکدیگر می باشند.

تعمیرات برد دکمه ها و یا برد کیبورد آیفون الکتروپیک

برد دکمه ها و یا برد های کی برد بردهایی برای انجام وظایف با فشردن دکمه ها می باشد که جهت تست کردن آنها نیاز به مولتی متر و یا دستگاه بازر می باشید.

برد دکمه ها در تعمیرات آیفون تصویری الکتروپیک
برد دکمه ها

برد کیبورد استفاده شده در تعمیر مانیتور آیفون های تصویری الکتروپیک دقیقا همان کیبورد استفاده شده در آیفون های تصویری کوماکس و سوزوکی و آلدو می باشد ازین رو جهت تعمیرات کیبرد می توانید از تعمیرات کیبورد آیفون های تصویری کوماکس نیز استفاده نمایید.

حال برای رفاه حال شما عزیزان گروه سریر تصویر فیلم آموزشی جهت تعمیرات آیفون تصویری الکتروپیک مهیا نموده است که با مشاهده آن به راحتی میتوانید تعمیرات آیفون تصویری را بهتر بیاموزید.


فیلم آموزشی تعمیرات آیفون تصویری الکتروپیک

ازین رو جهت تست کردن دکمه های درب باز کن و نیز سایر دکمه ها می توانید از ویدیو تهیه شده توسط این گروه استفاده نمایید.

تست شاسی درب بازکن

امیدواریم که این مطلب برای شما عزیزان مفید بوده و توانسته باشیم تا نیاز شما عزیزان را در کمتر کردن هزینه زندگی برآورده کنیم.

مهندس میرزاده

کاراتو به گروه مهندسی ما بسپار !! به مهندسین برق تهران !!!

مرسی - ۸۷%
بسیار عالی بود ممنون - ۹۵%

۹۱%

نظرسنجی

ما یک گروه از مهندسین برق و جوون تهران هستیم که تمام کاراتون رو با ضمانت کتبی انجام میدیم.... اگه توی سایت ما عضو بشی برات یه کد ارسال میشه که میتونی با اون کد ۱۵% تخفیف بگیری 🙂 !! خیالتون راحت 🙂

User Rating: ۳٫۳۲ ( ۷ votes)
این مطلب را ارسال کنید

درباره‌ی مصطفی میرزاده

اینجانب مصطفی میرزاده در حال حاظر کلیه پروژه های برقی نظیر آیفونهای تصویری- دوربینهای مدار بسته- آنتن های مرکزی ثابت و گردان- طراحی تابلو برق- تعمیرات و نگه داری موتورخانه- و کلیه امور برقی- را تحت مدیریت اینجانب بر عهده گرفته و اجرا مینمایم جهت هماهنگی و کارشناسی رایگان با ما تماس حاصل فرمایید 09120610658

همچنین ببینید

دکودر سوزوکی

نحوه نصب پنل کدینگ سوزوکی و دکودر سوزوکی

در این مطلب که درخواست بسیاری از دوستان می باشد نحوه کد دادن و نصب …

24
لطفا دیدگاه خود را بگذارید :)

avatar
12 نظرات
12 پاسخ های موضوعی
1 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ
پرطرفدار ترین نظر سنجی
12 نظر نویسندگان
Rezaaaarrعلیرضاعلیسیدرضا سبزواری نظر اخیر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
Reza
مهمان
Reza

سلام.صدای رفت وبرگشت نمیاد.سیم هاراهم جابجا کردم امانشد.ایابه این مربوطمیشه که آیفون داخلش دست کاری شده (درب هامجزاشده طبقه پاییین وبالا )

Reza
مهمان
Reza

سلام.صدای رفت وبرگشت نمیادسیم ها اهم جابجا کردم امانشدچکاربایدکنم

aaarr
مهمان
aaarr

سلام ایفون الکتروپیک تک واحدی (۱۲۸۶) مشکل اینه فقط دوسه جا سیم کشی تکه خورده و صدا نه از بیرون به داخل پخش میشه نه از داخل به بیرون و به محض زدن دکمه درب باز کن تصویر سیاه سفیده میشه و رو به تاریکی میره همه قسمت های تکه خورده لرزش تصویر هم داره سیم کشی رو چک کردم سیم کشی هم نو هست.ایراد از چیه از همون سیم کشی یا چیز دیگه لطفا راهنمایی کنید!ممنون از سایت خوبتون

علیرضا
مهمان
علیرضا

باسلام
بنده آیفون تصویری کالیوز مدل۴۳۲دارم که چند روز پیش کلا خاموش شد که بعلت گذشت گارانتی آن وتماس باشرکت مربوطه گفتند برد اصلی سوخته وبایدتعویض بشه که چون خودم کمی از الکترونیک اطلاعات داشتم باز کردم و دیدم ی آی سیsmdکه بسختی شمارش ۵۵۲۶ رو خوندم سوخته وباتعویض اون ایفون روشن و بمدت ۷ساعتی روشن بدون هیچ مشکلی بود اما باز حالت قطع وصل شد مثل وقتی افت ولتاژ بشه و خوده ای سی هم داغ کرده،دلیل این داغ کردن و سوختنش چی میتونه باشه عکسهای برد و ای سی رو چطور ارسال کنم ممنونم

علی
مهمان
علی

سلام و احترام خدمت مسئولین محترم عرضی که داشتم خدمتتون آیفون الکترو پیک مدل ۳۵۳_۱۲۸۶ هستش و هم تصویر و صدا دارد و هم زنگ میخورد فقط درب ساختمان را باز نمیکند از راهنماییتون جهت رفع ایراد ساسگذار هستم .

سیدرضا سبزواری
مهمان
سیدرضا سبزواری

سلام.

من یه شاسی زنگ میخواستم

لطفاً بفرمایی ازکجا تهیه کنم؟

ممنون از شما

...
مهمان
...

سلام
من میخواستم تنظیمات پیشرفته رو روی آیفون الکترونیک مدل ۱۹۳ باز کنم ولی نتونستم دفترچه راهنما در دسترس نیست چون لمسی صفحه نمایش غیر فعال شده و کار کردن باهاش سخت شده میشه لطفا راهنمایی بفرمائید.

فرهاد
مهمان
فرهاد

سلام با تشکر از مدیریت سایت
ایفون تصویری الکتروپیک ۱۲۸۶ ۵ واحده داریم که صدا از بیرون توسط گوشی داخل شنیده نمیشه ولی برعکس صدا از داخل به بیرون میره میشه علتشو بفرمایید و گاهی اوقات صفحه آیفون آبی رنگ میشه که باید خاموش روشن کرد تا درست بشه

فرهاد
مهمان
فرهاد

سلام با تشکر از مدیریت سایت
ایفون تصویری الکتروپیک ۱۲۸۶ ۵ واحده داریم که صدا از بیرون توسط گوشی داخل شنیده نمیشه ولی برعکس صدا از داخل به بیرون میره میشه علتشو بفرمایید و گاهی اوقات صفحه آیفون آبی رنگ میشه که باید خاموش روشن کرد تا درست بشه

حسین
مهمان
حسین

با سلام این مدل تصویر مانیتور آبی برد کنترلش رو تعویض کردم مشکلش حل شد میشه راهنمایی کنید آی سی تصویرش کدوم هست و ایراد از چه قطعه ای میتونه باشه و این مدل برد الکتروپیک که آموزشش رو گذاشتید بردش رو موجود دارید

ساسی
مهمان
ساسی

سلام خدمت مدیر زحمت کش سایتی به این پر باری
بابت تعمیرات تخصصی آیفون تصویری الکترونیک یه سوال داشتم…
بنده در زمینه تعمیر آیفون الکتروپیک فعالیت میکنم و در صورت خرابی برد هر قسمتی از آیفون اون رو تعویض میکنم. خواستم بدونم آیا تعمیرات برد الکترونیکی رو شما برای ما انجام میدید؟
چطور میتونم در زمینه تعمیرات با شما در ارتباط باشم!؟

حسن
مهمان
حسن

سلام
ممنون از توضیحات خوبتون بابت تعمیرات تخصصی آیفون های تصویری الکتروپیک
بنده یه خواهشی ازتون داشتم که اگه امکان داره تعمیرات مدل های جدید و حافظه دار آیفون های تصویری الکتروپیک رو هم آموزش بدید و هم این که فیلم های آموزشیتون رو در باره تعمیرات آیفونهای کالیوز و کوکوم و کنوی و حتی مارک خود آیفون هم بذارید تا استفاده کنیم.
هرچند تا اینجاشو هم هیچ سایتی آموزش نداده ولی اگه بذارید ممنون میشم.

Call Now Buttonجهت کارشناس رایگان تماس بگیرید
گروه مهندسی سریر تصویر. گروهی جوان از مهندسین برق تهران هستیم. بهترین تبلیغمون کار خوبه!! ...
+